Stručnjaci Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru razvili su metodu kojom se olupine zrakoplova još desetljećima i vjerojatno stoljećima mogu sačuvati pod morem. Ovo otkriće donosi revoluciju u zaštiti olupina zrakoplova pod morem za koje je do sada smatrano da im zbog propadanja aluminija od kojeg su izgrađeni ostaje u prosjeku 10-15 godina dok se u potpunosti ne raspadnu.
Pilot-projekt zaštite pod morem proveden je na olupini zrakoplova Junkers Ju 87, poznatijeg kao Štuka, srušenog u podmorju otoka Žirja tijekom Drugog svjetskog rata. Katodna zaštita provedena na olupini zaustavila je njeno daljnje propadanje i čuva zrakoplov u stanju u kakvom je sada, gotovo „zaleđenog u trenutku“.
Metoda katodne zaštite dobro je poznata u industriji metala, međutim do sada se nikada nije primijenila na zaštitu aluminijskih legura pod morem. Stručnjaci MCPA najprije su teoretski, a zatim i u praksi dokazali da je ova zaštita pod morem itekako moguća i ekonomski vrlo isplativa.
Na ovaj način pronađen je način kako sačuvati hrvatsku, ali i svjetsku kulturnu podvodnu baštinu od zuba vremena kako bi buduće generacije i generacije mogle roniti na ovim atraktivnim povijesnim lokacijama.
Foto: Igor Goić i Roko Surić