Shadow

Planovi za očuvanje Jadrana: Awaster projekt

Naša obala, čiji se razvoj primarno temelji na turizmu, na udaru je sve veće količine otpada koji ostavlja negativne posljedice na prirodu, okoliš i društveno-ekonomski aspekt. Zato su se hrvatski i talijanski partneri udružili i putem AWASTER Interreg projekta nastoje pokrenuti pozitivne društvene promjene.

– Procjenjuje se da 80 % otpada iz mora potječe s kopna, stoga je nužno što prije usvojiti načela kružnog gospodarenja otpadom u poslovne procese proizvodnog sektora, ali i podizati ekološku svijest od najranije dječje dobi. – naglasila je Tea Kuzmičić Rosandić, voditeljica projekta u Suncu.

Partneri su se sastali u Splitu 13. i 14. studenog kako bi dogovorili iduće korake za očuvanje Jadrana. Također, započeli su Zajednički edukacijski program (Joint Training Program). Program je usmjeren na edukaciju projektnih partnera i ključnih dionika o održivom korištenju resursa. Među partnerima su IRENA, udruga Sunce, SINLOC SPA, LAG Eastern Venice, Municipality of Casarano i LAG 5. Program, osim edukacije, ima za cilj osigurati trajnost rezultata projekta i nakon njegova završetka.

AWASTER trening program

Edukacija je ključna za stvaranje dugoročnih promjena koje će osigurati očuvanje okoliša i smanjenje negativnog utjecaja otpada na našu obalu. Kroz niz edukativnih aktivnosti, partneri projekta nastoje uključiti različite skupine, od djece do odraslih, u proces usvajanja načela kružnog gospodarenja resursima.

Prvi trening AWASTER programa, koji je održan u Splitu, bio je usmjeren na primjenu kružnih obrazovnih shema u školama. Sudionici su imali priliku isprobati interaktivne metode participativnog učenja, podijeliti svoja iskustva s provedbom radionica i naučiti kako te metode mogu pomoći u podizanju ekološke svijesti među mladima.

– Važno je započeti s usvajanjem načela kružnog gospodarstva od najranije dječje dobi, zato ćemo u okviru projekta organizirati razne edukativne aktivnosti za djecu različitih uzrasta. – rekao je Andrea Poldrugovac iz IRENA-e, voditelj projekta.

– Odgojno-obrazovni djelatnici izuzetno su važni u podizanju ekološke svijesti među djecom i mladima, stoga je važno educirati ih o različitim metodama prijenosa znanja. – rekla je Matea Taraš iz Sunca osvrnuvši se na nedavno provedenu radionicu za odgojno-obrazovne djelatnike osnovnih i srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije.

Sljedeći trening, bit će u Italiji i usmjeren na unapređenje poslovnih znanja o pristupu kružnog gospodarstva.

Obrazovanje najmlađih ključ je održive budućnosti

Škole Splitsko-dalmatinske županije očekuje još radionica za učenike i odgojno-obrazovne djelatnike, a planiraju se i akcije čišćenja. Organizirat će se radionice u osnovnim školama u pet regija, kroz koje će učenici steći osnovno znanje o kružnim principima i njihovim potrebama. Radionice će omogućiti sudionicima da kroz interaktivne metode učenja razumiju osnovne principe kružnog gospodarstva i primjenu tih principa u svakodnevnom životu.

 – Osmisli smo smjernice za provedbu edukacijskih aktivnosti za obrazovno-odgojne djelatnike. Učenici će imati priliku prenijeti naučeno znanje svojim obiteljima i zajednici. Ovo će omogućiti širenje ekološke svijesti izvan škola i uključivanje cijele zajednice u procese zaštite okoliša. Projekt također uključuje akcije čišćenja i monitoring prikupljenog otpada u svakoj od partner regija, čime će se omogućiti daljnje korištenje i ponovna upotreba prikupljenih materijala, što je dodatni korak ka održivosti. – rekla je Kuzmičić Rosandić predstavljajući dokument koji je izradila udruga Sunce u okviru projekta.

– U okviru projekta planira se uspostava EcoLabova, gdje će se djeca educirati kroz praktičnu izradu inovativnih proizvoda od plastičnog otpada. Osim toga, razvit će se Waste footprint aplikacija koja će pomoći u praćenju i smanjenju otpada u svakodnevnim aktivnostima. Naglasak na najmlađima ključan je za osiguranje održive budućnosti Jadrana.- istaknuo je Poldrugovac iz IRENA-e.

Edukacija poslovnog sektora

Osim obrazovnog sektora, posebna pažnja posvećena je poslovnom sektoru. Organizirat će se regionalne edukativne radionice usmjerene na podizanje svijesti među poduzetnicima, osobito u proizvodnom i turističkom sektoru. Ove radionice pružit će konkretne smjernice o tome kako povećati produktivnost resursa, smanjiti negativne ekološke učinke i stvoriti održive poslovne modele koji su utemeljeni na kružnom gospodarstvu.

– Kako većina otpada u more dospijeva iz kopnenih izvora, važno je educirati poslovni sektor da je zeleno i održivo poslovanje s minimiziranom proizvodnjom otpada moguće i nužno za očuvanje Jadrana. – rekla je Sara Ferigo, predstavnica SINLOC SPA .

– Prva radionica u Splitu održat će se 27. studenog 2024. godine. Pozivamo sve dionike poslovnog sektora da sudjeluju u panel raspravi i radionici na temu “Poslovni sektor za održivi Split: Kako lokalno djelovanje može dovesti do sustavnih promjena?”. Više informacija o lokaciji bit će dostupno uskoro na web stranici Sunca, a sve zainteresirane pozivamo da se i ranije prijave na info@sunce-st.org. – rekla je Kuzmičić Rosandić

Projekt AWASTER financiran je iz programa prekogranične suradnje Interreg Italija – Hrvatska 2021. – 2027. i provodit će se na obalnim područjima Hrvatske i Italije do kraja kolovoza 2026. Ako se prepoznajete kao ključni dionici u zaštiti okoliša, pozivamo vas da se uključite u naše edukativne radionice i aktivnosti. Bilo da ste učitelj, student, poduzetnik ili član zajednice, vaš angažman može doprinijeti stvaranju održivije budućnosti Jadrana. Prijavite se na naše radionice i postanite dio promjene koja oblikuje ekološki odgovornu budućnost!