Od 20. listopada do 9. studenog 2024., Straton tim je istraživao fascinantnu antičku olupinu broda ispred mjesta Šimuni. Projekt “Straton 2024”, pod vodstvom dr. Irene Radić Rossi sa Sveučilišta u Zadru, okupio je stručnjake i volontere posvećene očuvanju podvodne baštine i otkrivanju povijesnih tajni našeg priobalja.
Cilj istraživanja je detaljna dokumentacija olupine broda koja leži na dubini od 37 do 39 m, na granici stjenovite i pješčane padine morskoga dna, oko 130 m od obale. Na ovom nalazištu pronađena je grupa od oko 400 dobro vidljivih amfora, tipološki svrstanih u skupinu Lamboglia 2, koje se datiraju u 1. st. pr. Kr., u vrijeme kasne Rimske Republike. Amfore, međusobno spojene morskim priraslinama, čine kompaktnu cjelinu, dok se manji dio nalazi izvan glavne koncentracije nalaza.
Na udaljenosti od oko 38 metara prema sjeveroistoku pronađena je olovna prečka antičkog olovno-drvenog sidra, dužine 1,6 m, koja je vjerojatno pripadala istome brodu. U blizini sidra leži i dno veće keramičke posude, trenutno nepoznate datacije. Položaj nalaza sugerira da teret nije ispao iz brodskog potpalublja tijekom havarije, već je brod zajedno s teretom potonuo na morsko dno. Glavna koncentracija amfora, duga oko 23-24 m, ukazuje na to da je brod bio dugačak najmanje 30 m.
Zaroni su organizirani dva puta dnevno po 20 minuta na dnu, koristeći plinsku mješavinu Nitrox 28 i 100% kisik za dekompresiju, što je omogućilo kraće dekompresijske intervale i brži prijenos prikupljenih podataka.
Projekt su podržali arheolozi Arheološkog muzeja u Zadru – Duška Romanović, Ines Šelendić Taras i Dino Taras, zajedno s profesionalnim roniocima Gordanom Stračevićem Grgom i Markom Leteom. Dodatnu podršku pružili su volonteri ronioci Daniel Parlov, Željko Ronić Žac, Nikola Renić i Janez Prenar.
Među članovima tima su i španjolski arheolog Miguel Quittana, magistra podvodnih znanosti i tehnologija Renata Zorkić (instruktorica ronjenja u DC FOKA), te Nikolina Ćuk, dokumentaristica sa Sveučilišta u Zadru i instruktorica ronjenja, koja je dokumentirala ključne trenutke istraživanja. Poseban doprinos dao je i Kristian Rukavina iz Povljane na otoku Pagu, instruktor ronjenja i tehnički ronilac, koji danas radi u poduzetništvu i svijetu proizvodnje.
Brigu o prehrani preuzeo je Petar Rogina – Pero, legenda kuhanja na arheološkim terenima, poznat po krilatici: “Ne smijete biti neumjereni u jelu i pilu.”
U pomoć je priskočio i Neven Lete, legendarni brk i stručnjak za arheologiju koji je došao iz Splita kako bi pregledao nalaze, posebno čepove amfora.
Program je proveden uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija, koje financira ovakve projekte kroz programe za zaštitu i istraživanje podvodne kulturne baštine.
Inicijator istraživanja I vlasnik ronilačkog centra DC Foka Vedran Dorušić izjavio je za Gorgoniju: “Dodatno zanimljivost ovom lokalitetu i istraživanjima pridonosi činjenica da konstantno, iz godine u godinu pronalazimo predmete koji su luksuzniji od očekivanog obzirom da je riječ o rimskom trgovačkom brodu. Predmeti kao što su jedna zanimljiva svjetiljka, zatim predmeti koji su služili u vjerskim obredima, tintarnica, kamen koji je služio za miješanje pigmenata, posude koje su se koristile za čuvanje i posluživanje čaja visokokvalitetne izrade i sl., daju naslutiti da je među putnicima bio i netko iz višeg staleža.
Naravno, za realizaciju jednog ovakvog projekta bitni su sponzori, a to su ovaj put bili: TEHNOMEDIKA (Zagreb), Maritim d.o.o. (Ljubljana) i Dragorlux (Zagreb).
Ekipa je boravila u Kampu Šimuni, čijoj sponzorskoj podršci ovim putem zahvaljujemo. Također, zahvaljujemo ronilačkom centru FOKA tvrtke FOKA d.o.o., koji je osigurao kompletnu ronilačku logistiku, opremu i plovila.
Projekt “Straton 2024” obogaćuje naše znanje o životu i trgovačkim putevima antičkog svijeta, pridonoseći očuvanju vrijedne podvodne baštine. Pratite nas za daljnje uvide i uzbudljiva otkrića koja nam donosi ovo jedinstveno istraživanje!
Foto: Facebook.com/Straton Project