Shadow

Dubrovačka plaža Posat zasićena otpadom

Akvatorij dubrovačke plaže Posat zasićen je otpadom, a većina prikupljenog otpada u sustav luke prošla je kroz uski tjesnac između lukobrana Kaše i tvrđave Sv. Ivana. Zaključak je to stručnjaka okupljenih u projektu ‘Monitoring plutajućeg otpada u starom gradskom i naplavnog otpada na plaži Posat’.

Ovaj istraživački projekt provodio se pod vodstvom doc. dr. sc. Barbare Gangai Zovko sa Sveučilišta u Dubrovniku, a trajao je 12 mjeseci tijekom 2023. i 2024 godine.

-Cilj projekta bio je utvrditi kvalitativni i kvantitativni sastav plutajućeg (stara gradska luka) i naplavnog otpada (plaža Posat); utvrditi podrijetlo plastičnog otpada te prijenos biološkog materijala na plutajućim objektima i praćenje meteoroloških podataka.- kaže dr Gangai Zovko.

U luci Porat (stari grad) ukupno je prikupljeno 1324 komada otpada. Iz svega se izdvaja nalaz iz prosinca 2023. plastične folije duge čak 57 metara koji je zapanjio istraživače.

-Nalazi na plaži Posat prikazuju da zbroj prikupljenih komada otpada iznosi 1703 komada. Prijenos biološkog materijala na plutajućim objektima na oba lokaliteta dao je informacije o prisutnosti zajednica raka vitičara Lepas anatifera, navodi dr Gangai Zovko.

Znanstvena zajednica smatra da bi se smanjila količina plastike koja ulazi u morski okoliš trebaju se identificirati glavni izvori i kategorije plastike (i ostalog otpada) lokalno i šire. Za pozitivni pomak u društvenom osvješćenju otpada potrebna je edukacija i veća promocija koja uključuje znanstvenike interdisciplinarnih znanosti.

Županija je prepoznala značaj praćenja otpada te nastavila se suradnja s drugim projektom ‘Praćenje sastava i količine plutajućeg te naplavnog otpada i obraštajnih organizama u staroj gradskoj luci i plaži Posat’ okuplja znanstvenice Instituta za more i priobalje Sveučilišta u sastavu: voditeljica projekta doc. dr. sc. Barbara Gangai Zovko (makrootpad), doc. dr. sc. Ivona Onofri (makrofauna), doc. dr. sc. Ana Car (dijatomeje), dr. sc. Svjetlana Bobanović-Čolić (mikroplastika) i doc. dr. sc. Iris Dupčić Radić (kemija mora). Osim dosadašnjeg monitoringa makrootpada i obraštaja istraživanje se proširilo na mikroplastiku iz školjkaša, sastav dijatomeja s plutajućih objekata i fizikalno-kemijskih parametara morske vode. Značaj novog projekta je što bi se osim novih podataka dobila i njihova kontinuiranosti te se tako stekla detaljnija saznanja o procjeni stanja otpada u ekosustavu stare gradske luke i plaže Posat.

Znanstvenice smatraju da će rezultati pomoći u boljem razumijevanju dinamike otpada u istraživanom području, poboljšanju upravljanja lukom u skladu s održivijim turizmom te podizanju ekološke svijesti stanovnika i gostiju. Rezultati bi mogli pomoći Županiji u boljem razumijevanju dinamike otpada u istraživanom području, očuvanju ekosustava, poboljšanju upravljanja lukom u skladu s održivijim turizmom te podići ekološku svijest stanovnika i gostiju grada. Zahvaljujem gosp. Silviju Markoti iz Upravnog odjela za zaštitu okoliša i komunalnih poslova Županije Dubrovačko-neretvanske, Županijskoj lučkoj upravi na suradnji kao i djelatnicima Čistoće Dubrovnik uvijek spremnima za pomoć.

Ojdana Koharević