Plavi Jadran potonuo je 31. siječnja 2018. godine kraj otoka Prvića nakon sudara s putničkim brodom Tijat.
Izgrađen je 1952. godine u Splitu s namjenom prijevoza rasutih tereta. Dug je 30 metara, a širok 5,5 metara s relativno plitkim gazom. Brod je 2013. godine obnovljen, a plovio je u vlasništvu obitelji Jureško.
Na svom zadnjem putovanju prevozio je pijesak, a nakon sudara potonuo je za samo nekoliko minuta iako ga se pokušalo nasukati na Prviću. U toj siječanjskoj noći i havariji Plavog Jadrana nije bilo žrtava, na brodu su bila samo dva brata Jureško koja su spašena.
Brod je potonuo na 20 metara dubine, u potpuno uspravnom položaju. Zbog male dubine pogodna je lokacija za sve ronilačke kategorije.
Iako je brod na dnu tek nešto više od šest godina, prilično je obrastao morskim raslinjem. S obje strane pramca ističe se ime broda napisano bijelom bojom, a još je mjestimično vidljiva i plava boja trupa.
Nadgrađe i teretni prostor su otvoreni pa se može istraživati i unutrašnjost broda. Preporuka je da se istraživanje teretnog prostora ostavi za sami kraj jer se sitni pijesak lagano podigne perajama i tako se stvori oblak koji zamuti dio broda.
S lijeve strane može se vidjeti i veliki otvor koji je nastao nakon sudara s Tijatom. Brodski vijak i kormilo neoštećeni su na brodskom dnu.
Vidljivost je uglavnom dobra, struje nisu jake, oko broda se zadržavaju jata manjih riba, a obično je tu i jato većih fratara.
Lokacija broda je označena bovom i već se nakon nekoliko metara spuštanja po konopcu vidi silueta broda.
Iako je prvotni plan bio izvući brod na površinu, zbog svih ovih godina provedenih na dnu i upitne isplativosti vađenja, pretpostavljamo da će Plavi Jadran ostati na sadašnjoj lokaciji kao jedna zanimljiva ronilačka lokacija.
Za ronjenje na Plavom Jadranu možemo preporučiti ronilački centar Vodice Dive – https://www.vodice-dive.com/
Tekst i foto: Luka Kolovrat