Shadow

Spremnik goriva, pun ili prazan?

Kada se zna da se plovilo neko duže vrijeme neće koristiti, spremnici s dizel gorivom u praksi se najčešće pune do vrha. Tomu su dva razloga. Jedan je naslijeđen još iz vremena kada su se izrađivali od čelika, pa unutarnja stjenka prekrivena naftom nije bila izložena zraku i tako se štitila od korozije. Drugi je razlog i danas aktualan i vrijedi za sve vrste goriva. Naime, kod promjene vanjske temperature stjenke spremnika, naročito metalnih, hlade se brže od zraka u njemu, uslijed kondenzacije se orose, a kada kapljice vode padnu u gorivo potonu, skupljaju se na dnu i vremenom dosegnu nivo usisne cijevi. U praznom spremniku ta voda nije prekrivena gorivom pa ponovno ispari. Dakle, što se kondenzacije tiče, spremnik goriva trebao bi biti ili pun ili prazan, a najgora je solucija djelomično napunjen.

Međutim, praksa je pokazala kako benzin u spremniku vremenom gubi na kvaliteti. Razlog tomu je što ima oksidacijska svojstva i lako hlapi. Benzin je mješavina heptana i izooktana, a njegova oktanska vrijednost ovisi o njihovom omjeru. Oktanska vrijednost izooktana je 100, a heptana 0, pa tako 95 oktanski benzin sadrži 95 posto izooktana i 5 posto heptana. Heptan i iztooktan ne hlape jednako i oktanska vrijednost takvog goriva uvijek je nešto manja, ali ako je spremnik dobro zatvoren gorivo bi moralo sačuvati istu kvalitetu.

Na tržištu postoje adekvatni stabilizatori i aditivi koji se dodaju gorivu kako bi mu duže vrijeme sačuvali kvalitetu. Međutim, proizvođači goriva tvrde da sve potrebne aditive i stabilizatore benzin dobije još u rafineriji i da naknadna obogaćivanja treba izbjegavati jer ponekad mogu donijeti veću štetu nego li korist.

Ako je gorivo je u spremniku izgubilo na kvaliteti, vlasnik će to primijetiti već prilikom  prve plovidbe jer motor više ne može postići raniju snagu. Ukoliko se to osjeti, potrebno je da motor radi bez opterećenja i na srednjem broju okretaja jer veliki broj okretaja i opterećenje punim gasom može ozbiljno oštetiti motor.

Ovdje se dobro prisjetiti i jednog starog trika. Staro gorivo dobro je preventivno zamiješati s novim, više oktanske vrijednosti od onog koje inače koristite. Ukoliko je izgubilo punu oktansku vrijednost, novo gorivo će to dijelom nadoknaditi, a ako ne, gorivo više oktanske vrijednosti ne šteti motoru i može se koristiti bez ograničenja.

Na kraju spomenimo i mješavinu za dvotaktne motore. Dugotrajnim stajanjem u spremniku ulje u gorivu se polimerizira i taloži na dnu spremnika. Takvo nije za upotrebu jer neće normalno sagorijevati i na prstenima će se taložiti nekakva masa koja ih je lijepi za cilindar. Takvog se može procijediti preko fine mrežice i zamijeniti ga novim uljem, ali je uputno to činiti samo u krajnjoj nuždi, a takve spremnike preko zime držati praznima.

Dakle, bez obzira koju vrstu goriva koristite, najgora je opcija preko zime ostaviti djelomično napunjen spremnik, te bi bilo preporučljivo da prije prvog paljenja motora ispustite vodu koja se nakupila na dnu spremnika, a tijekom plovidbe češće provjeravate separator goriva.

Tekst: Damir Višić

Foto: Delani.hr