Shadow

Zaštićene vrste

Jadransko more bogato je s više od 6 tisuća biljnih i životinjskih vrsta no koliko god nam podmorje bilo na dohvat ruke, treba imati na umu kako je izlov pojedinih vrsta zakonom zabranjen.

Tako u Jadranskom moru živi više od 1200 vrsta rakova, od čega je najviše onih manjih, a oko 220 je velikih rakova čiji izlov je vremenski ograničen. Prema zakonima naše države, rakovi su zaštićeni zbog velikog komercijalnog iskorištavanja, slučajnog ulova i uništavanja njihovih staništa, a za pojedine vrste rakova (rakovica, jastog, hlap, kuka) ribolov je dopušten isključivo profesionalnim ribarima u određenom razdoblju godine. Tako je razdoblje lovostaja za rakovicu od 1.lipnja do 30.studenoga, hlapovi se ne smiju loviti od 10.rujna do 15.svibnja, a u isto je vrijeme i lovostaj za mnogima omiljenu deliciju, jastoga.

Među morskim vrstama – delicijama, ali u azijskim zemljama, su trpovi ili morski krastavci. Upravo zbog njihove popularnosti postižu nevjerojatnu cijenu od čak 20 tisuća kuna po kilogramu pa su se trpovi prije 30-tak godina počeli izlovljavati i kod nas što je osiromašilo jadransko podmorje. Unatoč povećanom izlovu trpovi još dugo godina nisu zabranjeni za izlov, a trajna zabrana na snazi je od 2017. godine što znači da je izlov trpova – zabranjen i kažnjiv.

Kada se govori o zaštićenim morskim vrstama i omiljenim te skupim delicijama svima su poznati prstaci, njihov izlov je zakonom zabranjen, a djelatnici pomorske policije nerijetko na poznatim mjestima uz obalu otkriju i lovce na prstace. Umjesto vrijednog ulova, krivolovci se s mora vrate s policijskom prijavom.

Za razliku od nadaleko poznatih zabranjenih prstaca, mnogi ne znaju kako zabrana izlova vrijedi i za nekoliko vrsta spužvi. Spužvarstvo je na Jadranu posebno popularno na otoku Krapnju još od 16. stoljeća, a većina ovih spužvi oko ovoga otoka su tzv ‘pitome spužve’ čiji je izlov dopušten profesionalnim spužvarima. No isto tako postoji i nekoliko vrsta spužvi čiji izlov je zabranjen. To su morske naranče, staklače, velike kremenjače i duboke špiljske sumporače. Spužve, čiji izlov je dopušten, je na Krapnju, ali i šire postao i vrijedan suvenir  pa mnogi turisti uz sve, kućama rado nose i komadiće spužvi.

Među omiljenim suvenirima iz našega podmorja su  periske, najveće školjke Jadrana i Mediterana. Periske mogu narasti  i do 1 metar, a žive u pjeskovitom dnu, na dubinama od 2 do 30 metara. Zanimljivo je da se u njoj ponekad  pronađu i biseri, no nekima je i sama ljuštura vrlo primamljiv suvenir, a za ljubitelje periski vrijedi ponovno napomenuti kako je njihov izlov strogo zabranjen. Tako je za izlov sedmopruge usminjače i zelene želve predviđena kazna od  40 000 kuna, a za glavatu želvu 35 000 kuna.

I za kraj spomenimo kako u Jadranskom moru žive i gorgonije, po kojima je ime dobio i naš portal. Riječ je o koraljima mekog skeleta, podsjećaju na raznobojna morska ‘stabalca’ raznih boja, tako se mogu pronaći žute, crvene, plave i ljubičaste gorgonije. Iako nisu zaštićene, ne treba ih brati jer se i na taj način osiromašuje vrijedno podmorje.

Stoga, krenete li na more ili pod more, rekreativno ili profesionalno, dobro proučite zakone jer time ćete izbjeći kažnjavanje i sačuvati naš Jadran.

Tekst: Ojdana Koharević

Fotografije: Luka Kolovrat i Danijel Frka

Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije