Shadow

Poklanjamo vam šest knjiga u PDF formatu

Naravno da i Gorgonija.com podupire akciju „Ostani doma“, a kako bi vam vrijeme provedeno kod kuće prošlo što brže i korisnije, odlučili smo Vam pokloniti šest PDF knjiga. Uvjereni smo da ćete biti zadovoljni i da će svatko naći nešto za sebe…

 

Stjepan Vitaljić: Biti brži

Knjiga je nastala kao plod više od petnaest godina vlastitog jedrenja, treniranja drugih posada te održavanja različitih škola jedrenja. Ovo je priručnik koji omogućava nadgradnju jedriličarskog znanja i onih koji se bave ovim sportom.
Autor je o knjizi napisao slijedeće: „Ali jedrenje, kako ga ja doživljavam, je puno više od sporta. To je način života koji se na jednoj strani sastoji od znanosti, a na drugoj strani od umjetnosti. Znanost sigurno čini veliki dio jedrenja, ali dio u kojem umjetnost dolazi do izražaja nikako ne mogu zanemariti. Ono što je sigurno je kako se ne može naučiti jedriti samo čitajući knjige poput ove koju upravo imate u ruci. U najboljem slučaju možete saznati neke tehničke pojedinosti koje prije niste poznavali ili dobiti nove ideje kako unaprijediti performanse svoje jedrilice. No, što je s umjetnošću? Gdje i kako se ona može susresti? Danas postoji veliki broj različitih priručnika koji nas mogu naučiti jedrenju u sedam ili deset dana. Istina je da se osnove jedrenja mogu naučiti u neko-liko dana, no nikako nakon toga ne možemo reći da smo postali jedriličari. To je isto kao da učimo svirati klavir i nakon sedam ili deset dana naučimo poneki akord i nekoliko jednostavnih skladbi, te kažemo da smo postali pijanisti. Istina je kako možemo vrlo dobro savladati tehniku sviranja klavira, možemo naučiti pravilno postaviti prste, držati tijelo, sjediti, no hoćemo li doista odmah postati pijanisti? Mislim kako je za susret sa umjetnošću potrebno puno više vremena, predanosti i vježbe. Eto, možda bi ova posljednja rečenica mogla biti dobar početak za potragu odgovora na pitanje kako se susreće umjetnost u jedrenju… „Knjiga je napisana jasnim i jednostavnim rječnikom na 164 stranice. PDF knjige (5,11 Mb) možete preuzeti OVDJE

http://www.sailing-point.hr/

 

Podvodna baština Splitsko – dalmatinske županije

Radi se o projektu kojeg je u okviru natječaja za financiranje projekata iz programa razvoja, zaštite i valorizacije pomorske baštine u 2019. godini, financirala Splitsko-dalmatinska županija i prvi je takav u Hrvatskoj. Vodič je izrađen na hrvatskom i engleskom jeziku te ima za cilj promicanje pomorskog identiteta srednje Dalmacije kroz kulturno-povijesni turizam.
U podmorju Splitsko-Dalmatinske županije nalazi se više od 200 podvodnih arheoloških lokaliteta, od pojedinačnih izoliranih nalaza sitnih artefakata do očuvanih brodoloma sa teretima amfora te olupina brodova i aviona iz vremena Drugog svjetskog rata. Cilj izrade kulturno-turističkog vodiča podvodne baštine Splitsko-dalmatinske županije je promocija podmorskih arheoloških lokaliteta radi dobivanja cjelovite slike o bogatstvu, raznolikosti i važnosti podmorja, te daljnji razvoja arheološkog i ronilačkog turizma u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
U kulturno-turističkom vodiču podvodne baštine Splitsko-dalmatinske županije prezentirano je 28 podvodnih lokaliteta te tri muzejske zbirke sa podvodnim arheološkim nalazima. Vodič je koncipiran na način da je akvatorij Splitsko-dalmatinske županije podijeljen na pet geografskih područja (akvatorij Splita i Kaštelanski zaljev, akvatorij otoka Brača, akvatorij otoka Šolte, akvatorij otoka Hvara, akvatorij otoka Visa i Palagruže), a obuhvaćeno je razdoblje od prapovijesti do Drugog svjetskog rata.

PDF knjige (1,88 Mb) možete preuzet OVDJE

 

Priručnik za zaštitu mora i prepoznavanje živog svijeta Jadrana

Udruga Sunce publicirala je u okviru projekta 4M “Priručnik za zaštitu mora i prepoznavanje živog svijeta Jadrana”.
Priručnik se sastoji iz dva dijela, opisa prijetnji Jadranskom moru te alata, mehanizama i postupaka kojima se te prijetnje mogu smanjiti ili ukloniti, a drugi dio Priručnika donosi opise i fotografije 200 jadranskih vrsta i namijenjen je studentima, roniocima te svim zaljubljenicima u more.
PDF knjige s 310 stranica (19,3 Mb) možete preuzet OVDJE

 

 

 

Za zaljubljenike u podvodnu fotografiju donosimo dva naslova na engleskom jeziku. Knjige nisu najnovije, ali ih uistinu možemo preporučiti jer vjerujemo da će mnogi otkriti mnoštvo stvari za koje nisu znali ili su ih radili pogrešno.
Prva je autorice Annie Crawley „Creating amazing photos & videos with Sealife“. Knjiga je namijenjena početnicima i svima koji tek razvijaju ljubav prema podvodnoj fotografiji, a u ovom priručniku naći će korisne informacije. Knjiga ima 60 stranica, a PDF (10Mb) možete preuzeti OVDJE

 

Druga je „The underwater photographer“, autora Martina Edgea. Knjiga je doživjela nekoliko izdanja i uistinu je prava riznica informacija za podvodne fotografe, čak i one naprednije. Knjiga ima 392 stranice, a PDF (16,5 MB) možete preuzeti OVDJE

 

 

 

 

Knjiga „Imotske modre vode“ – autora Maje Delić Peršen i Luke Kolovrat nije „morska“, ali opisuje vodeno blago Imotske krajine uz zarone u sva jezera Imotske krajine i rijeku Vrljiku
Iz recenzije: „…Ja za ovakve knjige znam reći da su poslastica za dušu, da su bonbončić – monografije. Samo su vrhunski majstori fotografije i zaljubljenici u prirodu znali odabrati prave motive, ponukati izvore i Vrljiku da se pokažu u svoj svojoj raskošnoj ljepoti, zaroniti u mračnu, hladnu i prijeteću dubinu Crvenog jezera ili nam objektivom dočarati bistrinu krških vodotoka…“
Knjiga je dvojezična, hrvatsko – engleska, ima 136 stranica, a PDF (11Mb) možete preuzeti OVDJE