Zahuktavaju se posljednje pripreme za avanturu šibenskog liječnika Dražena Grgića koji će na blagdan sv. Mihovila istoimenom jedrilicom sam isploviti iz kanala sv. Ante i neće se zaustaviti sve do brazilskog otočja Fernando de Noronha udaljenog deset tisuća nautičkih milja, a sve kako bi upozorio i podigao svijest o onečišćenju mora plastikom.
Grgić će od Kornata do Brazila ploviti desetmetarskom jedrilicom nazvanom po šibenskom zaštitniku sv. Mihovilu. Nije to luksuzan brod, kaže šibenski oftalmolog, čak nema ni unutarnji WC, a ovih je dana očišćen, servisiran i ukrašen naljepnicama Grada Šibenika i šibenske Turističke zajednice.
– Kad bi neki turist zakoračio u brod, momentalno bi izašao. Nema unutra ni spavaće sobe ni WC-a, a umjesto kuhinje koristit ću plinsko kuhalo za čaj, kavu ili podgrijavanje vode za neko brzo polugotovo jelo. Kada more bude previše nemirno čak i za to, imam zgodne zamjenske obroke koji se samo pomiješaju s vodom – počinje Grgić.
Ovih dana završava administrativne poslove vezane za taj put od Kornata do Brazila, sprema konzerve, kombinira koliko će i čega ponijeti i kako sve to rasporediti po brodu.
Plovit će dva i pol mjeseca sasvim sam, a taj pothvat obitelji i prijateljima najavio je još prije nekoliko godina,
– Ljudi koji me poznaju kažu mi ‘samo pametno’, a moji ipak pokazuju malo zabrinutosti sad kad se sve to približava. U slučaju nesreće imam sustav osiguranja koji se aktivira u slučaju nesreće, pa se po lokaciji odmah organizira akcija spašavanja. Zadnih pet godina intenzivno ovo pripremam, ništa se tu nije dogodilo preko noći – priča Grgić i kaže još da mu nije nikakav problem što će na brodu biti sam, a drugi član posade, ako nije jednako iskusan kao i on, samo bi bio smetnja.
Njegova akcija zove se ‘Čisto more, čisto srce’ i u nju je krenuo s ciljem da o zagađenju mora plastikom svi počnemo malo više razmišljati i djelovati.
– Gledamo na more samo kao na resurs koji treba iskorištavati, a ne kao na živo biće koje treba paziti, čuvati i održavati. Plastika koju ne vidimo s plaža, opasna mikroplastika ušla je u prehrambeni lanac morskih stvorenja pa toksini iz plastike ugrožavaju našu hranu i posljedično nas. Takvu situaciju možemo mijenjati isključivo edukacijom i ‘zelenim’ odgojem mlađih generacija o opasnostima jednokratne plastike na živi svijet – rekao je nedavno Grgić za ŠibenikIN.
Po njegovim predviđanjima, plovidba do Brazila trajat će do mjesec i pol dana, na put nosi oko 300 litara vode i nešto pića za ‘podizanje morala’ te dovoljno konzervirane i dehidrirane hrane. Plovit će prvo uz obalu Italije, Sardinije i Španjolske, a nakon Gibraltrara i Kanara pred njim je otvoreno more Atlantskog oceana.
Samoća na brodu, dodao je Šibenčanin, neće mu biti problem zbog satelitske komunikacije koja omogućuje kontakt sa s obitelji i prijateljima.
U Hrvatsku će se vratiti krajem godine, a izazov će biti put natrag i to kada se nađe u moru po sredini Atlantika gdje će ploviti prema vjetru.
Tekst i fotografije preuzete sa sibenik.in portala